Czym jest Scratch?

Scratch to graficzny język programowania, opracowany przez grupę Lifelong Kindergarten w Massachusetts Institute of Technology. W przeciwieństwie do typowego kodowania polegającego na pisaniu linii kodu, możn przeciągać i łączyć bloki kodu, aby tworzyć szereg programów, w tym animacje, historie, instrumenty muzyczne i gry. Sam sposób tworzenia przypomina składanie układanki z gotowych klocków.

Scratch pozwala nam uczyć się w łatwy sposób kodowania i tworzyć interaktywne projekty bez konieczności uczenia się języka programowania opartego na tekście. Oznacza to, że nie będziemy musieli wyklikiwać instrukcji na klawiaturze ani zapamiętywać złożonego kodu.

Jeśli macie konto użytkownika Scratch, programy mogą być udostępniane znajomym, dając wam prawdziwą publiczność, która może bawić się i podziwiać wasze programy.

Scratch jest używany w wielu szkołach jako część programu nauczania. Scratch jest darmowy i możesz z niego korzystać zarówno w domu, jak i poza nim mając dostęp do internetu

Używanie Scratcha

Online vs Offline

Scratch może być używany online w przeglądarce internetowej lub pobrany i używany w trybie offline. Istnieją zalety i wady obu tych podejść.

Korzystanie z edytora online nie wymaga instalowania żadnego oprogramowania na komputerze, i zawsze będziecie korzystać z najnowszej wersji.

Edytor online wymaga stałego połączenia z Internetem do zapisywania pracy, a edytor offline może być lepszym wyborem, jeśli może być problem z dostępem do internetu.

Edytor Online

Mając dostęp do internetu i wchodząc na strone https://scratch.mit.edu można zacząć tworzyć swoje pierwsze programy. Pamiętajmy że programy można zapisywać i odczytywać

Wskazówka: warto robić kopie projektów co tydzień, na wypadek gdyby coś poszło nie tak.

Edytor Offline

Edytor offline musi zostać pobrany i zainstalowany na komputerze. Sposób pracy się nie różni, ale trzeba mieć możliwość zapisywania swoich progmów na komputerze.

Jeśli macie dostęp do Internetu, projekty mogą być udostępniane online z edytora offline, jeśli macie założone konto na stronie Scratcha.

Wstęp do Programowania w Scratchu

Komentarze 34 thoughts on “Wstęp do Programowania w Scratchu