Cześć,

Czas na stworzenie ostatniej części gry w języku scratch.

Przypominam że ogólne zasady działania tej gry można zobaczyć tutaj (Gra została napisana tam w innym języku, ale chodzi o zrozumienie do czego zmierzamy).

gra czesc trzecia

To już trzecia część, gdzie pracujemy z gotowym projektem, ale gdyby były problemy to przypominam jeszcze. Przyda się, jak stworzyć nowy projekt oraz przypomnijcie sobie podstawy animacji oraz zasady sterowania za pomocą klawiszy

1. Trafienie w pole bramkowe przeciwnika

odbijanie piłki

Pierwszą rzeczą którą dodamy jest dopisanie obsługi pola bramkowego przeciwnika. Otóż jeżeli piłka trafi w fioletowe pole bramkowe przeciwnika, to powinna się odbić, a gracz wykonujący strzał powinnien otrzymać punk

2. Wprowadzenie punktacji

odbijanie piłki

Pierwszą rzeczą którą należy zrobić to wprowadzenie tablicy punktowej, tak aby sledzić wyniki. Robimy to tworząc dwie nowe zmienne w pomarańczowym menu o nazwie zmienne. Będą się nazywać „Gracz 1” oraz „Gracz 2”

odbijanie piłki

Mając stworzoną zmienną „Gracz 1” oraz „Gracz 2” musimy w pierwszej kolejności ustawić je na zero, tak aby gra zawsze zaczynałą się od wyniku 0:0 Następnie przy każdym zetknięciu z polem przeciwnika zwiększamy zmienna o jeden

Podsumowanie

Podsumowując, to już tyle w tym ćwiczeniu z programowania w języku Scratch. Zakończyliśmy naszą pierwszą grę. Prawdopodobnie jeszcze może mieć drobne błędy w działaniu ale nie o to chodzi. Całość można zobaczyć tutaj.

Kolejne ćwiczenie to zupełnie nowe wyzwanie.

Dziękuję za zainteresowanie lekcją i powodzenia w kolejnych eksperymentach.

Pozdrawiam

Tomek Cieślar

Nasza pierwsza gra – część 3
Tagi:                        

Komentarze 2 thoughts on “Nasza pierwsza gra – część 3

 • 12 lipca 2019 z 22:22
  Permalink

  Hej,

  Odnośnik do całości nie działa.

  Nie znaleźliśmy szukanej strony. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś adres URL.

  Pozdrawiam

  Powtórz
  • 16 lipca 2019 z 23:38
   Permalink

   Sprawdźcie proszę teraz powinno być ok. Gdyby jeszcze były jakieś problemy proszę o kontakt

   Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: